Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Babička roku a přívesnické tábory

Babička roku a přívesnické táborySvátek seniorů jsme oslavili v Olomouci. Na programu byla Babička roku.

Krajská rada seniorů Olomouckého kraje uspořádala v úterý 6. září VII. ročník soutěže Babička roku 2022 Olomouckého kraje. Akce se konala u příležitosti Svátku seniorů v pavilonu A na Výstavišti Flora Olomouc. Mezi diváky nechyběli ani senioři z mikroregionu Moštěnka. A že se opravdu dobře bavili, o tom svědčí i článek Libuše Kroutilové, která popsala průběh akce očima jedné z účastnic.

Mikroregion Moštěnka nabízí seniorům nejen přednášky a semináře, ale i kulturní a zábavné společenské akce, při kterých zapomeneme na starosti i bolesti života. Mezi takové se zařadila i návštěva VII. ročníku soutěže „Babička roku 2022“. 

 

Výlet si nenechalo ujít 33 seniorů z obcí Beňov, Křtomil, Dřevohostice, Čechy a Vlkoš. Někteří se do Olomouce vydali hasičským autem, jiní osobními vozidly, z Dřevohostic, Křtomile a Čech se jelo autobusem a vlakem. Zatímco někteří senioři byli na akci jako diváci poprvé, jiní už tušili, co je čeká. Věřte, že ale nikdo nelitoval. Událost provázela po celou dobu neskutečná a neuvěřitelná smršť energie, nápadů, dovedností a humoru.

 

Nominováno bylo celkem 12 babiček, mezi nimi i jedna občanka z Vlkoše, která se soutěže rovněž účastnila. Vybrat tu nejlepší, to byl oříšek i pro porotu. Všechny výkony byly na vysoké úrovni a diváci jen žasli a odměňovali soutěžící velkým potleskem i během vystoupení. Nutno dodat, že moderátorská dvojice Milena Hesová a Tomáš Weber byla originální, vtipná a předvedla profesionální moderátorský výkon. Většina diváků se shodla, že bez nich by to určitě nemělo „ten správný náboj".

 

Úžasné byly doprovodné vstupy výhradně amatérských souborů, ať již z řad seniorů, nebo mladší generace. Všechny si rozhodně zasloužily obrovské ovace.

Jistě, zvítězit může jen jedna babička, ale pro diváky byly vítězkami všechny nominované ženy. Nejen kvůli odvaze, ale zejména kvůli předvedeným výkonům, které divákům i porotě braly dech.

 

Je moc dobře, že Krajská rada seniorů Olomouckého kraje tuto nádhernou akci pořádá a ocení nejen vítězky, ale všechny účastnice klání. Ocenění se dokonce dostalo i dvěma nejstarším přítomným babičkám z řad diváků, které rovněž obdržely svou korunku i hodnotné dary. A to nebylo vše. Pro diváky bylo připraveno i malé občerstvení. A vstupné? Zdarma.

 

Všem organizátorům, zejména paní Mileně Hesové, patří velké poděkování za organizačně velmi náročnou kulturní akci. Spousta seniorů už se těší i na celostátní kolo Babička roku 2022 s mezinárodní účastí, které se uskuteční 18. října. Většina seniorů odcházela se slovy: „Příští rok pojedeme zase!“  Takže za rok se sejdeme v Olomouci na „Babičce roku 2023“. Kdo jste tam ještě nebyli, jste srdečně zváni. Jistě nebude litovat. 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA – 20. 9. 2022

Ohlédnutí za létem:

Přívesnické tábory v Moštěnce hlásily opět plno! Příště jich bude víc

Celkem 18 přívesnických táborů na pěti místech po dobu tří letních sezón uspořádal mikroregion Moštěnka. Pomáhá tak už od roku 2020 v období prázdnin zaměstnaným rodičům s péčí o děti. Zatímco oni jsou v práci, jejich ratolesti se zabaví, něco nového se naučí, tráví léto s kamarády a na čerstvém vzduchu. Co si přát více?

Každý turnus měl kapacitu pro 25 dětí ve věku od šesti do 14 let

 „Tábory se uskutečnily v pěti obcích mikroregionu, konkrétně v Beňově, Dřevohosticích, Křtomili, Staré Vsi a v Bochoři.  Zájem o ně byl enormní a ve většině obcí nebyl problém kapacitu naplnit,“ uvedla koordinátorka projektu Eliška Frydrychová.

Organizaci táborů mají na starosti školy, spolky či přímo obce

Turnusy bývají tematicky zaměřené, letos to bylo například na čáry a kouzla, na poznávání zajímavostí v Česku, někde si zahráli na indiány či na pravěk, některé tábory měly všeobecné zaměření. Nechyběl na nich sport, výtvarné, rukodělné i badatelské činnosti. Děti často chodily na výlety do přírody, učily se o ekologii, hrály celotáborové hry, užily si i zábavnou výuku angličtiny. „Ve Křtomili navíc působil animátor, který vytvářel speciální program orientovaný na poznávání zemí světa,“ doplnila Eliška Frydrychová.

V následujících letech se pořádání táborů ujme MAS. Mělo by jich být i víc

Oblíbené přívesnické tábory pro děti zaměstnaných rodičů podporovala až dosud MAS – Partnerství Moštěnka. Od roku 2020 do roku 2022 zprostředkovala pořadatelům z Operačního programu Zaměstnanost přibližně milion korun. V následujících letech by se měly komunitní vesnické tábory konat ve větším rozsahu a přímo pod hlavičkou MAS.

Místní akční skupina (MAS) – Partnerství Moštěnka, o.p.s., pomáhá starostům, spolkům, školám, podnikatelům, zemědělcům a dalším aktérům na území 51 obcí Zlínského a Olomouckého kraje získávat finanční podporu z EU a národních programů. Ve spolupráci s nimi usiluje o zlepšení kvality života obyvatel na venkově a životního prostředí. Společnost vznikla v roce 2005 jako místní partnerství podnikatelů, obcí a neziskových organizací.

Marie Machačová

PR manažerka

 

Kontakt pro další informace:

 

Eliška Frydrychová

731 109 352

kancelar@mostenka.cz

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů